Dzielnica XVIII

Warsztaty rękodzieła dla dorosłych

rekodzielo2Nowohucka Akademia Seniora zaprasza na trzecie już warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych. W marcu uczestnicy wykonywać będą ozdoby świąteczne – stroiki i jajka styropianowe zdobione wełną czesankową i techniką decoupage. Są to idealne warsztaty dla tych wszystkich, nie tylko pań, którzy chcą udekorować swój dom we własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne. Warsztaty odbędą się 8 marca od godz. 14.00, os. Ogrodowe 15. Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w biurze NAS (os. Centrum A 6a) do 3 marca. Ilość miejsc ograniczona!

Warsztaty poprowadzi stały współpracownik Nowohuckiej Akademii Seniora – Krystyna Drożdżowska, twórca rękodzieła i jubiler.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Koszt: 20 zł (w tym materiały)

 

Dlaczego opowiadamy sobie dowcipy – wykład

dowcipyNowohucka Akademia Seniora zaprasza słuchaczy na kolejny wykład. Tym razem Alicja Soćko-Mucha, doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi zgromadzonym wyniki badań nad zjawiskiem śmiechu. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące antropologicznych pytań o śmiech, czym różni się śmiech od uśmiechu, jakie są funkcje śmiechu, a także jakie są podstawowe teorie dotyczące śmiechu. Wykład odbędzie się 7 marca (poniedziałek) o godz. 15.00, os. Centrum A 6a.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Wstęp wolny dla słuchaczy NAS.

 

Marzec w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej

Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami kulturalnymi i akcjami edukacyjnymi organizowanymi przez Nowohucką Bibliotekę Publiczną w miesiącu marcu. Pobierz newsletter w formacie PDF.

 

VII konkurs na ilustrację do legendy nowohuckiej

legenda_nowohucka_2016Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, w dniach 01-20.03. zaprasza do wzięcia udziału w VII konkursie na ilustrację do legendy nowohuckiej.

Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do bliższego poznania Nowej Huty – dzielnicy, w której się urodziły i mieszkają. Nowa Huta jest najmłodszą dzielnicą Krakowa, zbudowaną w drugiej połowie XX wieku. Powstała jednak na terenach dawnych podkrakowskich wsi. Miejscowości te, takie jak Mistrzejowice, Mogiła, Czyżyny, Bieńczyce, Krzesławice, Branice itp. posiadały niemal tysiącletnie dzieje, własną kulturę, folklor i obyczaje, podania i legendy. Niektóre z nich weszły do skarbnicy naszej kultury, jak np. legenda o Wandzie.

Inicjatywa uzyskała nominację do nagrody Słoneczniki 2013 przyznawanej przez portal informacyjno-rozrywkowy Czasdzieci.pl za najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat.

Więcej…
 

Obrazy na korze malowane

dudaNowohucka Biblioteka Publiczna zaprasza do Filii nr 9 w osiedlu Tysiąclecia 42 na wystawę autorską Edwarda Dudy pt. „Obrazy na korze malowane”.

Artysta jest jednym z uczestników Programu „Derby Artystyczne". Jego przygoda ze sztuką rozpoczęła się w 2009 r. Swoje prace maluje na korze drzew, wykorzystuje także inne ekologiczne materiały – stare deski, sklejki i forniry. Jest przykładem osoby, która inspiruje do rozwijania w każdym wieku.

Wystawa dostępna będzie od 24 lutego do 22 marca 2016 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

II Festiwal Kobiet w Nowej Hucie

heroinaARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida oraz Babki z Nowej Huty w dniach 3-11 marca 2016 r. zapraszają na drugi Festiwal Kobiet w Nowej Hucie. Podczas siedmiu dni odbędą się bezpłatne spotkania, warsztaty, wydarzenia skierowane do kobiet. Odbędą się m. in. warsztaty coachingowe, warsztaty artystyczne, warsztaty taneczne, DIY.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej…
 

Klub Rodziców zaprasza!

jedrusZapraszamy do zapoznania się z programem najbliższych spotkań w ramach Klubu Rodziców w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej…
 

Babski wieczór w Klubie Herkules

babskiKlub Herkules Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29) dnia 04.03. o godz. 18:00 zaprasza na wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

Każda kobieta zasługuje na to, by nosić ją na rękach. Drogie Panie, zapomnijcie na chwilę o codziennych obowiązkach. Wszystkie panie będą mogły spędzić miło czas słuchając i bawiąc się podczas programu kabaretowego w wykonaniu Radosława Omiecińskiego. Informacje i zapisy w godzinach otwarcia Klubu do 2 marca.

Wstęp: 20 zł

 

Marzec w Klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

Marzec to moc atrakcji w Klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta dla dużych i małych. Wiosna tuż, tuż… Witać będziemy ją na różne sposoby: przedświątecznymi warsztatami i imprezami dla dzieci. Nie zapomnimy również o wszystkich Paniach, które w tym miesiącu obchodzą swoje święto. Rodziców z dziećmi natomiast zapraszamy do Klubów Rodzica w Klubie Jędruś i Klubie 303, w których czekać będzie na Was wiele ciekawych warsztatów, wykładów i spotkań ze specjalistami.

Zachęcamy do zapoznania się z newsletterem i odsyłamy na naszą stronę internetową www.krakownh.pl, gdzie znajdują się wszystkie szczegółowe informacje.

 

III Konkurs na najpiękniejsze Drzewko Emausowe

emausDrzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego, odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Pamięć o tej, nieco już zapomnianej zabawce, powraca obecnie dzięki corocznemu konkursowi organizowanemu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim.

Więcej…
 

NH Rh+ Dziedzictwo i tożsamość Nowej Huty: Paweł Jagło

nhrh+Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, dnia 01.03. o godz. 18:00 zaprasza na spotkanie z Pawłem Jagło - nowohuckim historykiem, znawcą dziejów dzielnicy – z którym porozmawiamy nie tylko o przeszłości Nowej Huty, ale także m.in. o tym jak wpływa ona na współczesne postrzeganie dziedzictwa i tożsamość wschodniej części Krakowa.

W ramach cyklu zastanawiamy się nad tym czym jest dziedzictwo Nowej Huty, jak ono wpływa na lokalną społeczność oraz czy istnieje „nowohucka grupa krwi”? Na warsztat brane są różne miejsca, obiekty, tradycje, a także nowohuckie inicjatywy i lokalni liderzy. Za każdym razem gościem spotkania jest inny znawca tematu, a rozmowa przybiera formę "wywiadu na żywo" z aktywnym uczestnictwem mieszkańców.

Wstęp wolny.

 


Strona 124 z 159


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)