Dzielnica XVIII

Wspólne czytanie "Pana Tadeusza"

W niedzielę 9 września na schodach Teatru ludowego odbędzie się wspólne czytanie „Pana Tadeusza”. W godzinach od 12 do 14 pracujący lud Nowej Huty uczci 200 lat wydarzeń stanowiących fabułę „Ostatniego zajazdu na Litwie”.

 

ZAPOMNIANA, MUZYCZNA NOWA HUTA

Muzyka zawsze rozbrzmiewała w Nowej Hucie, ba, był czas, kiedy dzielnica była rozśpiewana i roztańczona. To tutaj powstał jeden z pierwszych klubów jazzowych, ale kto o tym wie?

Więcej…
 

Klubowa miejsko-wiejska Nowa Huta

Ośrodek Kultury – Kraków Nowa Huta, jest gminną instytucją kultury. Kieruje swa ofertę przede wszystkim do społeczności lokalnych. Ośrodek prowadzi działalność kulturalną w oparciu o dwanaście klubów środowiskowych, znajdujących się na terenie czterech dzielnic nowohuckich. Siedem z nich, zlokalizowanych jest na terenie Dzielnicy XVIII, w tym cztery - w osiedlach peryferyjnych. Program działania tych klubów, odpowiada przede wszystkim na potrzeby mieszkańców i to nie tylko tych najmłodszych, ale również seniorów.
Co ciekawego dzieje się w osiedlowych klubach Ośrodka Kultury - Kraków Nowa Huta?

Więcej…
 

Inwestycje w Osiemnastce

Z przewodniczącym Dzielnicy XVIII Stanisławem Morycem i członkiem zarządu Mariuszem Wodą rozmawiamy na temat realizacji inwestycji na terenie Dzielnicy.
Redakcja: Połowa roku to dobry czas na pierwsze podsumowanie zadań. Jak ich realizacja wygląda na terenie Dzielnicy.
Stanisław Moryc: W zakresie zadań z infrastruktury - remonty chodników, modernizacje dróg i miejsc postojowych - mamy zrealizowane około 65% założonego planu. Praktycznie zostały wykonane wszystkie zadania na terenach podmiejskich. Przeprowadzono remont chodnika przy ul. Wróżenickiej oraz wykonano nakładki asfaltowe między innymi na ulicach: Plażowa, Kłosowa, Ciekowiec, Rudni, Ziemska, Rusiecka, Trzcinowa oraz Drożyska wraz z wyjazdem na ul. Brzeską.

Więcej…
 

Poznajmy radnych Dzielnicy XVIII – Andrzej KOWALIK

MOJE POLA NADZIEI
Andrzej Kowalik jest radnym z os. Krakowiaków i przewodniczącym Komisji Edukacji, Turystyki i Sportu Rady Dzielnicy XVIII. Nowa Huta to…moja mała ojczyzna. Jestem stąd, z os. Krakowiaków: tu się urodziłem wychowałem, grałem w piłkę w drużynie podwórkowej, założyłem rodzinę. Nie wyobrażam sobie życia gdzie indziej.

Więcej…
 

Zegar na Placu Centralnym

Z uwagi na przeprowadzany remont instalacji elektrycznej w budynku os. Centrum D 1, na którym znajduje się zegar mogą wystąpić przerwy w pracy zegara.

 

Dożynki Dzielnicowe Ruszcza 2012

Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta zapraszaja na Dożynki Dzielnicowe, które w tym roku odbędą się w niedzielę 2 września w os. Ruszcza na ul. Jeziorko 40 w ogrodach plebańskich. Dożynki rozpoczną się tradycyjnie Mszą Świętą o godz. 14.30, oficjalne otwarcie nastąpi o godzinie 15.45. W programie święta plonów nie zabraknie przeglądu wieńców dożynkowych. Odbędą się także występy dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych zespołów artystycznych. Przybyli na Dożynki będą mogli wziąć udział w zabawie tanecznej.

 

O edukacji w 2012 r.

Jak co roku, radni Dzielnicy XVIII uczestniczyli w przeglądzie technicznym placówek oświatowych działających na terenie naszej dzielnicy. Nowa Huta ma na swoim terenie największą liczbę szkół i przedszkoli w mieście. Jest ich w sumie około 30, nie licząc szkół średnich i żłobków.
Wspólnie z przedstawicielem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa radni przyglądali się potrzebom remontowym, zgłaszanym przez dyrektorów placówek oświatowych, w perspektywie 2013 roku. Trzeba podkreślić, że gospodarze byli dobrze przygotowani na wizytę komisji i w sposób rzeczowy przedstawiali problemy techniczne budynków i okalających je terenów.

Więcej…
 

XVI Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta

Scrabble to najpopularniejsza na świecie gra słowna, polegająca na układaniu wyrazów z dolosowanych liter o odpowiedniej wartości punktowej. Oprócz elementów rywalizacyjnych i wykorzystania umiejętności logicznego myślenia, ta intelektualna rozrywka popularyzuje piękno i poprawne używanie języka polskiego.
Mistrzostwa Krakowa w Scrabble odbędą się już po raz XVI i wzorem poprzednich lat należeć będą do prestiżowego cyklu Grand Prix, który obejmuje najważniejsze turnieje w roku. Turniej zaliczany będzie do krajowego rankingu i zagrają w nim zawodnicy z całej Polski. Otwarta formuła gry pozwala wziąć udział każdemu, kto minimum 30 minut przed początkiem zawodów zgłosi swą obecność sędziemu.

Więcej…
 

XVI Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble

W ostatni weekend, 28-29 lipca, w Nowohuckim Centrum Kultury odbyły się XVI Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble, turniej pod patronatem Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W zawodach wzięło udział 102 zawodników z całej Polski, w tym aktualny mistrz Polski Mirosław Uglik. Zwyciężył jednak jeden z jego poprzedników, mistrz Polski 2003, Kazimierz Merklejn – utytułowany zawodnik, który przez długi czas był także liderem ogólnopolskiego rankingu. Co ciekawe, był to gracz, który przebył najdłuższą drogę aby zagrać w krakowskich zawodach – przyjechał aż ze Szczecina. Kolejne miejsca na podium zajęli zawodnicy z Krakowa – Dariusz Dzierża i Jacek Pietruszka. Aby największe trofea nie dublowały się, puchar dla najlepszego Krakowianina, ufundowany przez Radę Dzielnicy XVIII, został przyznany Grzegorzowi Kwietniowi, który zajął 6 miejsce. Rada Dzielnicy nagrodziła statuetką także najmłodszego zawodnika – 12-letniego Alberta Połomskiego z Ostrowa Wielkopolskiego. Nagroda dla najlepszej zawodniczki powędrowała zaś do Magdaleny Kublik z Warszawy.

Więcej…
 

Ogródki jordanowskie jak nowe

RADA - DLA MILUSIŃSKICH

Dobra wiadomość dla najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy. Rada Dzielnicy XVIII przekazała środki na projekty określające doposażenie i zakup urządzeń do 7 ogródków jordanowskich w osiedlach: Krakowiaków 13-43, Na Skarpie 43, Willowym 22a, Zielonym 18, Centrum C 10 oraz w os. Ogrodowym 6 – 8, Zgody 8 i w Przylasku Rusieckim. Takim wzorcowym miejscem dla zabawy najmłodszych, może być ogródek jordanowski w os. Kolorowym, w którym rok temu zainstalowano nowe urządzenia m.in. „oberek”, bo tak nazywa się widoczny na zdjęciu „kombajn” zabawowy, łączący funkcje zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, drabinki i mostu. Chwalą sobie ten ogródek mamy, a dzieci spokojnie się bawią w zazielenionym, ogrodzonym, dobrze wyposażonym i co ważne – położonym z daleka od ulic terenie.

Więcej…
 


Strona 151 z 160


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)