Dzielnica XVIII

Drugie życie elektrośmieci

Zespół Szkół Elektrycznych Nr 2 mieszczący się na os. Szkolnym 26 podjął się zbiórki elektrośmieci w ramach konkursu „Drugie życie elektrośmieci” organizowanego przez Europejską Platformę Recyklingu Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz Europejską Platformę Recyklingu Batteries Poland Sp.z o.o. Dziesięcioosobowy zespół  złożony z młodzieży tej szkoły i ich opiekuna, koordynuje działania związane z ZSEE oraz zużytych baterii.

Więcej…
 

Życzenia Wielkanocne

 

Plan Zagospodarowania Przestrzennego Centrum Nowej Huty

Poniżej udostępniamy dokumenty do pobrania:

Obwieszczenie

Mapa

 

SPORT W PLAŻOWEJ FORMULE

Kompleks obiektów Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, w tym stadion zwany pod nazwą stadionu Krakusa w os. Szkolnym, od 59 lat kojarzy się Nowohucianom ze sportem młodzieżowym. Sportem, rzec można, w czystej formie, bo nie skażonym „dorosłym” dopingiem.

Więcej…
 

Półmetek „Osiemnastki”

Od ostatnich wyborów do Rad Dzielnic minęły już dwa lata, a to oznacza, że jesteśmy na półmetku. To chyba najlepszy czas, aby podsumować nasze działania na rzecz poprawy infrastruktury dzielnicy. Ten, kto brał udział w pracach Rady, a wszyscy mamy do tego prawo poprzez możliwość uczestniczenia w posiedzeniach komisji i sesji, wie jak niejednokrotnie trudne decyzje należało podejmować. Dzielnice – „jednostki pomocnicze” samorządu - z roku na rok mają obcinane budżety. Środki się zmniejszyły, ale potrzeby rosną i dlatego część mieszkańców może być niezadowolona, że w tym roku to nie ich ulica, czy też nie ich chodnik został wyremontowany. Proszę mi wierzyć, lub też samemu sprawdzić w siedzibie Dzielnicy: pism od mieszkańców w sprawach naprawy chodnika, remontu ulicy, czy też zepsutej latarni, wpłynęło w ostatnich dwóch latach bardzo dużo. Przy tak ogromnych potrzebach Dzielnicy XVIII, a tak małych środkach, zawsze kogoś można pominąć. Dlatego też Rada, aby jak najefektywniej wydać środki z budżetu Miasta, powołała Komisję Infrastruktury Komunalnej oraz Komisję Planowania Przestrzennego, Ochrony Środowiska, Mienia i Rozwoju Gospodarczego. Członkowie rady pracujący w tych komisjach, na podstawie pism i rozmów z mieszkańcami oraz przeglądów dokonywanych na terenie dzielnicy, sporządzają mapę najpilniejszych prac w zakresie remontów chodników, ulic, dróg, miejsc postojowych dla samochodów oraz oświetlenia.

Więcej…
 

Nowohucka Wigilia Pokoleń

Z inicjatywy Rady Dzielnicy XVIII - Nowa Huta we wtorek 18 grudnia i środę 19 grudnia - codziennie od 14.00 - odbędzie się Nowohucka Wigilia Pokoleń. Współorganizatorami są Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filia nr 4. Do realizacji wydarzenia przyłączyło się wielu lokalnych Partnerów, w tym Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludźmierskiej 2 oraz nowohuckie placówki szkolne.

Więcej…
 

TRUDNE SPRAWY SPOŁECZNE

Już trzecią kadencję jestem radną Dzielnicy XVIII z os. Teatralnego i często słyszę pytanie  - dlaczego zostałam radną? To pytanie zasadne, ponieważ nigdy tak naprawdę nie interesowała mnie polityka. Zostałam radną bardziej za sprawą Stefana Żeromskiego, na lekturze którego było wychowane moje pokolenie, a nasi nauczyciele  kładli duży nacisk, by los pojedynczego człowieka nie był nam obojętny, a w domach mówiono dużo o Polsce i patriotyzmie.

Więcej…
 

BUDŻET MOŻLIWOŚCI - 2013

Już od kilku lat, początek roku w Radzie Dzielnicy jest czasem przykrawania listy potrzeb do ostatecznych środków finansowych. Zadania bowiem planujemy z wyprzedzeniem, zakładając na ich wykonanie określone kwoty, ale (ostatnio) bez gwarancji, że wszystkie zostaną wpisane do naszego budżetu, i że później zostaną zrealizowane.

Więcej…
 

16. krakowskie Pola Nadziei – radość pomagania

W tym roku Pola Nadziei w Krakowie zakwitną już po raz szesnasty i akcja będzie się odbywała się pod hasłem „Pola Nadziei - radość pomagania”. Od 17 marca do 26 maja 2013 r. organizowane będą kwesty, akcje edukacyjne, konkursy i koncerty. Działania te mają na celu przybliżenie społeczeństwu idei opieki hospicyjnej i zachęcenie do jej wspierania. Szczególny program, o charakterze edukacyjnym skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej, obejmuje on nie tylko kwesty i prelekcje na temat opieki hospicyjnej, ale również ciekawe konkursy m.in. konkurs plastyczny, literacki oraz żonkilowe dyktando.

Więcej…
 

7. Nowohucka Droga Krzyżowa

24 marca (w Niedzielę Palmową) parafia Księży Pallotynów we współpracy z parafią oo. Cystersów w Mogile oraz Radą Dzielnicy XVIII Nowa Huta organizują 7. Nowohucką Drogę Krzyżową. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 19.00 przy kościele na ul. Bulwarowej, a zakończy około godziny 22.00 w klasztorze w Mogile. Będzie to siódme z kolei nabożeństwo gromadzące wiernych z Nowej Huty, cieszące się niesłabnącą popularnością. W zeszłym roku było nas ponad 6 tysięcy.  Patronat Honorowy objął ks. biskup Grzegorz Ryś, który również będzie uczestniczył w Drodze Krzyżowej. Transmisja z tego wydarzenia w Internetowym radiu nowohuckie.PL.

 

„Osiemnastka” – Osobliwości Dzielnicy.

Szukając pomysłu do nowego felietonu znalazłem w Internecie wzmiankę o konkursie zorganizowanym przez Ośrodek Kultury im. K. Norwida „Od Wandy do Sendzimira”. Ten prężnie działający Ośrodek niejednokrotnie we współpracy z Radą dzielnicy XVIII przybliżył młodzieży bogactwo kulturowe naszej dzielnicy. Dzięki wiedzy prelegentów uczestnicy konkursu poszerzyli swoją wiedzę o historii dzielnicy. Dla mnie piękno miejsca, w którym mieszkam to różnorodność zabytków na przestrzeni prawie 1200 lat. Bo rozpoczynając naszą wędrówkę od kopca Wandy a kończąc na przedstawieniu w Teatrze Łaźnia Nowa jestem przekonany, że najmłodsza dzielnica Krakowa powstała na terenach bogatych w swoją historię a nie na kulturowej pustyni.

Więcej…
 


Strona 170 z 182


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)