Dzielnica XVIII

"Krakowska triada zamachów". Prelekcja Janusza Bastera – Przystanek Historia IPN w Krakowie, 6 czerwca 2018

triadaOddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie i Klub Historyczny im gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają w środę, 6 czerwca o godz. 18 na prelekcję Janusza Bastera pt. „Krakowska triada zamachów. Akcje zbrojne Kedywu AK wymierzone w odpowiedzialnych za terror i ludobójstwo w Generalnym Gubernatorstwie: Franka, Krügera, Koppego”.

Prelekcja odbędzie się w siedzibie Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8.

Terror i ludobójstwo w Generalnym Gubernatorstwie były planowym działaniem Niemców poszerzających swoją „przestrzeń życiową”. Urzędujący na Wawelu Hans Frank, Friedrich Krüger i Wilhelm Koppe byli tylko realizatorami tego planu i śmierć żadnego z nich by go nie przekreśliła. Jednak zamachy na nich miały znaczenie moralne, bo pokazywały Niemcom, że każdego z nich osobiście może dotknąć sprawiedliwość i podnosiły na duchu Polaków dowodząc, że państwo podziemne jest do takiego czynu organizacyjnie zdolne. Nie zmienia tego fakt, że każdego z tych zbrodniarzy uchronił wówczas od śmierci łut szczęścia, a Koppe zmarł kilkadziesiąt lat po wojnie, jako szanowany dyrektor fabryki czekolady w Niemczech.

Janusz Baster. Matematyk, ekspert zarządzania publicznego, animator inicjatyw społecznych i obywatelskich. Od kilku lat inicjator działań na rzecz pamięci o konspiracji krakowskiej w latach 40. XX wieku, autor tekstów na ten temat oraz twórca strony internetowej: www.kedyw.info.

 

Klub Rodziców ARTzonie / czerwiec 2018

artzona_czerwiecZapraszamy na spotkania w Klubie Rodziców w ARTzonie w maju. Tutaj rodzice mogą wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystając z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawiązywaniu bliskiej relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem, wspólnego spędzania czasu poprzez działanie Klubu Rodziców w ARTzonie chcemy wzmocnić i pomóc w budowaniu więzi rodzinnych.

Więcej…
 

Wystawa plakatów "Cyrk bez Zwierząt"

cyrk_bzWernisaż wystawy odbędzie się 2 czerwca 2018 r. o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Wystawa plakatów „Cyrk Bez Zwierząt” prezentuje kilkadziesiąt projektów studenckich. Podejmują one problem wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Celem wystawy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat ochrony praw zwierząt i ich etycznego traktowania. Plakaty prowokują do dyskusji i działania. Część plakatów skierowana jest bezpośrednio do dzieci, które nieświadome cierpienia zwierząt w cyrkach oglądają pokazy tresury. Plakaty w prosty sposób odwołują się do podstawowych emocji bez epatowania obrazami cierpienia. Pokazują że zwierzęta odczuwają strach i niewolę tak samo jak ludzie.

2-23 czerwca 2018 r.
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Więcej…
 

Stojak rowerowy ze starych pieców - internauci wybrali zwycięski projekt dla Krakowa!

stojakInternetowy plebiscyt rozstrzygnął wyniki konkursu na projekt stojaka rowerowego, który ArcelorMittal Poland wykona ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa. Zwycięski projekt zdobył 6274 spośród aż 16867 głosów oddanych w głosowaniu. W plebiscytowej rywalizacji uczestniczyły trzy finałowe prace, wytypowane przez jury w pierwszym etapie konkursu, do którego zgłoszono blisko 200 projektów. Internautom najbardziej spodobał się stojak wykonany przez Jakuba Szczygielskiego – prosty, funkcjonalny i nawiązujący do jednego z symboli Krakowa – Sukiennic.

Internauci mogli głosować na projekt na naszej stronie: jutrobezsmogu.pl, a w sobotę - na dzień przed końcem głosowania - wyruszyliśmy w miasto, by zapytać o zdanie również krakowian, którzy nie mają dostępu do internetu, albo jeszcze nie zagłosowali w plebiscycie – dzięki temu oni również mieli szansę zdecydować jak będą wyglądały stojaki wykonane ze starych pieców przez ArcelorMittal Poland Główna nagroda w konkursie „Drugie życie starych pieców” to realizacja zwycięskiego projektu stojaka rowerowego, którego egzemplarze zostaną zamontowane przy krakowskich szkołach i ulicach. Autor wybranego przez internautów projektu stojaka otrzyma również nagrodę finansową w wysokości 3000 złotych.

- Chciałem, by ten stojak wpisywał się w przestrzeń miejską Krakowa, a jego kształt był unikalny, niespotykany w innych miastach. Pomyślałem, że miejscem, które nieodłącznie kojarzy się z Krakowem są Sukiennice i to ich detal architektoniczny i wykończenie arkad zainspirowało mnie do zaproponowania takiej formy stojaka - mówi Jakub Szczygielski, autor zwycięskiego projektu. Podkreśla, że starał się nadać stojakowi kształt, który będzie mocno kojarzony z Grodem Kraka, ale równocześnie będzie spełniał swoją funkcję – zapewni bezpieczne przymocowanie roweru w strategicznych miejscach: za przednie koło, ramę i tylne koło. - Bardzo się cieszę, że projekt się spodobał, a największą nagrodą będzie zobaczyć stojak wykonany według mojego pomysłu w przestrzeni miejskiej – dodaje Jakub Szczygielski.

Więcej…
 

aproszenie na wykład o gen. Elżbiecie Zawackiej - Przystanek Historia IPN Kraków, 30 maja 2018, godz. 18:00

zawackaSzanowni Państwo, w imieniu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie zaprasza na wykład dr Katarzyny Minczykowskiej, zatytułowany „Gen. Elżbieta Zawacka – pedagog, żołnierz, historyk”.

Wykład odbędzie się 30 maja 2018 r., początek o godz. 18, przy ul. Dunajewskiego 8 (Przystanek Historia IPN).

Szczegóły: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/52825,Wyklad-Gen-Elzbieta-Zawacka-pedagog-zolnierz-historyk-Przystanek-Historia-IPN-Kr.html

 

Klub Rodziców: Kino Na Biegunach - projekcja bajki "Król Lew"

krol_lewKlub Dukat zaprasza do obejrzenia historii, która od lat wzrusza i bawi dzieci oraz dorosłych. Film „Król Lew” to wspaniała opowieść o odpowiedzialności, przyjaźni i dorastaniu, ubrana w formę ponadczasowej animacji. Opowiada o losach Simby - młodego lwa. Po śmierci ojca - Mufasy, króla zwierząt, podstępnie zgładzonego przez własnego brata Skazę, Simba zmuszony jest do ucieczki z rodzinnych stron. Po kilku latach, z poznanymi na wygnaniu przyjaciółmi, powraca by upomnieć się o utraconą schedę, rozliczyć z zabójcą ojca i znaleźć miłość.

30.05. godz. 17.00-18.30, Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Koncert Remont Pomp & Mikołaj Trzaska

remontNiezwykli goście w Nowej Hucie, czyli koncert Remont Pomp i Mikołaja Trzaski w ramach cyklu Odbiornik Live!

Remont Pomp to zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

3 czerwca 2018 r., godz. 18:30
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków

Więcej…
 

Indiański Piknik w Tajemniczym Ogrodzie

indianski_piknikImpreza z okazji Dnia Dziecka. Zbudujemy prawdziwe indiańskie tipi, stworzymy kolorowe pióropusze i totemy oraz będziemy bawić się dźwiękami indiańskiej muzyki. Wstęp wolny.

1 czerwca 2018 r., godz. 15.00-18.00
Tajemniczy Ogród, ARTzona OKN, os. Górali 4


Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Więcej…
 

Zaproszenie na konferencję "Wiosna Solidarności '88"

wiosna_88Szanowni Państwo, w ramach obchodów 30. rocznicy strajku kwietniowo-majowego pracowników ówczesnej Huty im. Lenina, 4 czerwca 2018 r. w Auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie odbędzie się konferencja „Wiosna Solidarności '88”. Organizatorami spotkania, które potrwa od godz. 10 do 15, są Odział IPN w Krakowie, Region Małopolski NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Sieć Solidarności oraz Polska Akademia Umiejętności. Konferencję otworzą prof. dr hab. Andrzej Białas, prezes PAU w Krakowie oraz dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

Więcej…
 

Nad Bagry lato przyjdzie już 2 czerwca!

bagryZapraszamy na najbardziej słoneczną imprezę w Krakowie! Już 2 czerwca powitamy Lato nad Bagrami. Będą animacje, gry, konkursy, pokazy, symulatory, dmuchańce i wiele innych atrakcji dla najmłodszych, młodych i nieco starszych! Podczas zabawy będziemy wybuchać kolorami, bo towarzyszyć nam będzie Festiwal Kolorów! W finale imprezy zagra duet Need for Strings oraz zespół Manchester.

Więcej…
 

Zaproszenie na wernisaż wystawy - Muzeum AK

100-lecieW dniach 01.06-26.08.2018 r. będzie można obejrzeć wystawę grupy artystów ROTA, GALERII AUTORSKIEJ i TEATRU WELL ART BOGNY LEWTAK-BACZYŃSKIEJ oraz zaproszonych przez nią artystów.

Będzie to wystawa artystyczna malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby renomowanych i nagradzanych na polskich i światowych wystawach artystów, w swym zakresie tematycznym rzadko spotykana na terenie naszego kraju. Artyści biorący udział w projekcie to: Jadwiga Maria Jarosiewicz, Hanna Korecka, Berenika Korecka-Sowińska, Larysa Jaromska, Bogna Lewtak-Baczyńska, Ewa Budzyńska, Jerzy Teper.

Więcej…
 


Strona 7 z 160


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)