Dzielnica XVIII

Zaproszenie na debatę: "Polskość – patriotyzm czy nacjonalizm?" - 5 czerwca w Pałacu Krzysztofory

debata_kolokwiumWartością wspólną dla patriotyzmu i nacjonalizmu jest ojczyzna. Oba te pojęcia oznaczają też identyfikację ze swoim narodem, poczucie jedności, szacunek dla tradycji, historii i języka. Oba budzą ogromne emocje. Powszechnie patriotyzm uważany jest za ten najwłaściwszy model wyrażania uczucia do ojczyzny, nacjonalizm zaś kojarzy się z przesadnym przywiązaniem do własnej narodowości, a w podtekście z pogardą wobec innych nacji, a więc z czymś złym.

Sala audytoryjna Kupferhaus, Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)
5 czerwca 2018 (wtorek), godz. 18.00

Więcej…
 

Klub Rodziców: Zajęcia taneczne

karinoZajęcia organizowane w ramach Klubu Rodziców. Cykl „Z tańcem dookoła świata” przybliża tradycje taneczne różnych narodów i regionów. Uczestnicy sporządzają pod okiem instruktora mapę świata, wybierają kraje, które ich zaciekawiły i które chciałyby odwiedzić, uczą się charakterystycznych tańców. Zajęcia prowadzi Kamil Nowak - pasjonat tańca, posiadający duże umiejętności taneczne.

30.05. godz. 16.00-17.30, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4)

Więcej…
 

Klub Rodziców: Podróż na wiosenną łąkę

303_majKlub 303 zaprasza na wspólną wyprawę na majową łąkę. Uczestnicy spotkania poznają mieszkańców łąki - tych małych i dużych. Spróbują naśladować odgłosy łąki i mieszkających na niej owadów. Sprawdzą, jakie kwiaty można na łące spotkać, wybiorą te najładniejsze i stworzą bukiety. Z dostępnych materiałów uczestnicy wykonają biedronki i motyle, które zabiorą do domu na pamiątkę podróży. Nie zabraknie zabaw ruchowych, naśladowczych oraz muzycznych. Spotkanie poprowadzi Renata Biel, pedagog, na co dzień pracująca w Centrum kreatywnego rozwoju Harcownia.

28.05. godz. 17.00-18.30, Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1)

Więcej…
 

Lustra - wernisaż wystawy malarstwa Nowohuckiej Akademii Seniora

lustraStowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta zapraszają na wernisaż wystawy wieńczący rok pracy artystycznej w ramach zajęć rysunku i malarstwa w Nowohuckiej Akademii Seniora. Przez cały rok akademicki uczestniczki kursu: Anna Białowąs, Krystyna Eminowicz, Swietłana Morgun-Graniewska, Małgorzata Lasota, Jolanta Stepień, doskonaliły swoje umiejętności plastyczne pod okiem instruktorki Ingi Suminy-Ruta - absolwentki lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

25.05. godz. 18.00, Klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Bohaterów Września 26)

Na wystawie zatytułowanej Lustra zaprezentowane zostaną prace artystek wykonane różnymi technikami. Wernisaż uświetni koncert na skrzypce i akordeon zespołu LiaitaDuo, Karolina Marks – skrzypce oraz Mariusz Kruczała - akordeon.

Wstęp wolny.

 

Jury wybrało trzy najlepsze projekty stojaków rowerowych dla Krakowa. Teraz pora na głosowanie internautów.

bez_smgRozstrzygnięto pierwszy etap konkursu na projekt stojaków rowerowych, które powstaną ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa. Do rywalizacji w ramach programu „Drugie życie starych pieców”, swoje prace zgłosiło ponad 150 osób. Spośród 193 nadesłanych pomysłów jury wybrało trzy najciekawsze propozycje stojaków. Teraz czas na internautów, którzy zwycięski projekt wybiorą w głosowaniu online.

- Jesteśmy pod wrażeniem liczby zgłoszonych projektów. Cieszy nas, że pomysł produkowania przez hutę ArcelorMittal Poland stojaków rowerowych ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych teraz w Krakowie, został dobrze przyjęty przez mieszkańców – mówi Sylwia Winiarek, dyrektor komunikacji i dialogu lokalnego ArcelorMittal Poland i członek jury. - Chcemy, aby krakowianie mieli wpływ na ich wygląd i funkcjonalność, dlatego teraz stwarzamy im możliwość oddania głosu na projekty, których preselekcji dokonali członkowie jury – dodaje.

Pięcioosobowe jury - w skład którego wszedł krakowski oficer rowerowy, prezes Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów a także przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, ArcelorMittal Poland oraz Złomex - wyłoniło laureatów dopiero po „dogrywce”, ponieważ pierwsze typowania jurorów były bardzo odmienne. - Wybór trzech najlepszych projektów nie był łatwy, bo wpłynęło wiele interesujących propozycji. Musieliśmy - jako jury - wziąć pod uwagę funkcjonalność, atrakcyjność, oryginalność i walory artystyczne. Sam jestem ciekaw, który z projektów najbardziej spodoba się internautom - mówi Marcin Dumnicki, prezes Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

W kolejnym, decydującym etapie konkursu, głos należy do internautów. To oni wybiorą zwycięski projekt, głosując do 27 maja. Wskazane przez jury prace można obejrzeć na stronie www.jutrobezsmogu.pl. Tam także można oddać swój głos. Wyniki zostaną ogłoszone 28 maja. Wtedy też stanie się jasne, jak będą wyglądały stojaki, które powstaną ze stali odzyskanej ze starych „kopciuchów”. Główną nagrodą w konkursie jest realizacja zwycięskiego projektu i 3000 zł. Dwa pozostałe, wybrane przez jury projekty, również będą nagrodzone. Ich autorzy otrzymają 2 000 i 1 000 zł odpowiednio za drugie i trzecie miejsce, które zostaną określone w oparciu o liczbę zebranych głosów. Gotowe stojaki, wykonane według zwycięskiego wzoru, już jesienią pojawią się w mieście. Staną w miejscach wytypowanych przez krakowian w internetowym plebiscycie.

Więcej…
 

Święto Czyżyn - Dzielnica Czyżyny dzieciom i 40 lat S.M. Czyżyny

40_czyzynyXVI edycja Święta Czyżyny połączona z Jubileuszem 40-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej Czyżyny odbędzie się w sobotę 26 maja 2018 r. w godz. 15.00-21.30 na terenie zielonym ZSO nr 14 (os. Dywizjonu 303 nr 66).

Grono organizatorów - Rada i Zarząd Dzielnicy XIV Czyżyny, Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czyżyny” oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 im. św. Brata Alberta – zaprasza do wspólnego rodzinnego świętowania i jak co roku przygotowało mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Będzie można wziąć udział w nietypowych rozgrywkach piłki nożnej, czyli mega piłkarzykach, doświadczyć niesamowitych wrażeń w interaktywnej, wirtualnej kapsule przygód, zbudować Czyżyny Marzeń z HOCKOklocków i odwiedzić mocną strefę cyrku. Oczywiście nie zabraknie wesołego miasteczka, stoisk z animacjami i konkursami dla dzieci.

Tegoroczne koncerty i pokazy, które ubogacą program imprezy, to nie lada gratka dla młodszych i starszych mieszkańców Krakowa – organizatorzy zaplanowali koncerty zespołów Dzień Dobry i Reflexion. O zmierzchu tradycyjnie zapłoną ognie w plenerowym widowisku przygotowanym przez młodych happenerów z Klubu 303. Wszyscy, którzy lubią sportowe zmagania, zaproszeni są do udziału w imprezie towarzyszącej tegorocznej edycji czyżyńskiego święta - Biegu o Puchar Szkoły Gortata, który odbędzie się także w sobotę 26 maja w godz. 12.00-15.00 w Parku Skalskiego.

Będzie się działo! Rezerwujcie czas by spotkać się na wspólnym czyżyńskim święcie!

Wstęp wolny.

Więcej…
 

Zapomniane zabawy podwórkowe

zapomniane_zabawyW czasach, gdy nie było telewizji, komputerów i smartfonów, rozrywkę stanowiły różnego rodzaju gry i zabawy towarzyskie. Uczestnicy imprezy dowiedzą się, jak w dzieciństwie bawiły się nasze babcie i dziadkowie, a potem sami spróbują swoich sił w grach podwórkowych, które przed laty znał każdy. Przyjdź, zobacz, zagraj!

30.05. godz. 16.30, Klub Herkules Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29)

Wstęp: 5 zł.

 

Klub Rodziców: Zajęcia kulinarne

karinoZajęcia stanowią okazję do odkrycia nowych przypraw, smaków, zapachów oraz rozbudzania kreatywności kulinarnej wśród uczestników. Każde spotkanie to czas poznawania przepisów i tradycji z całego świata oraz okazja do przeprowadzania kulinarnych eksperymentów. Młodzi uczestnicy uczą się też zasad bezpieczeństwa i dobrych manier w kuchni oraz przy stole, poznają zasady zdrowego odżywiania. Zajęcia organizowane w ramach Klubu Rodziców prowadzi Elżbieta Kozub.

28.05. godz. 16.00-17.30, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Dzień Krzesławic z Wyspiańskim

wyspianskiKlub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Rada i Zarząd Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie zapraszają na Dzień Krzesławic.

27.05. godz. 15.00, Klub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. M. Wańkowicza 17)

W tym roku, w ramach kontynuowanego miejskiego projektu kulturalnego „Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego”, organizatorzy przybliżać będą sylwetkę artysty.

Więcej…
 

Mamo, gdzie Ty się wybierasz? / Cykl warsztatów dla mam

gdzie_tyKarmienie, chusty, kolki, miłość i radość do łez, a z drugiej strony zmęczenie, gotowanie, sprzątanie i bycie „wystarczająco dobrą mamą”- znasz to?

8 i 15 czerwca 2018 r., godz. 9.00-13.00
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4


To też nasza codzienność – dwóch kobiet, które poznały się w pracy i zaprzyjaźniły. Połączył nas obszar pracy zawodowej, zbliżył nas temat dzieci. I tak powstał pomysł, aby podzielić się z Wami, innymi mamami, swoimi doświadczeniami.

Więcej…
 

Janek Traczyk - koncert nastrojowy

traczykCzerwiec zapowiada się nastrojowo. Janek Traczyk, odtwórca głównych ról w musicalach "Piloci", "Notre Dame de Paris", "Metro". Uczestnik programów rozrywkowych takich jak "The Voice of Poland", "Must Be the Music", "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" przyjeżdża do Krakowa, aby podzielić się z publicznością pięknymi emocjami.

11 czerwca 2018 r., godz. 19:00, ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków

Więcej…
 


Strona 8 z 160


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)