Dzielnica XVIII

Wykład "Od powstań śląskich do Mauthausen - bohaterskie życie Henryka Sławika" - 7.11.2018

slawikSzanowni Państwo, oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają na wykład pt. „Od powstań śląskich do Mauthausen – bohaterskie życie Henryka Sławika” – 7 listopada 2018 r., godz. 18.00, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).

Wykład wygłosi Michał Luty, prezes Katowickiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Henryka Sławika i Józefa Antalla, były wiceprezydent Katowic, animator obchodów Dnia Węgierskiego w Katowicach.

Henryk Sławik był uczestnikiem wszystkich trzech powstań śląskich, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, dziennikarzem, w czasie II wojny światowej jednym z organizatorów pomocy polskim uchodźcom, w tym kilku tysiącom Żydów, którzy znaleźli się wówczas na Węgrzech. Aresztowany w 1944 r. po wkroczeniu Niemców na Węgry, został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.

Prelekcja przybliży słuchaczom nie tylko szczegóły heroicznego życiorysu Henryka Sławika, ale także dzieje uczczenia jego bohaterskiej postawy oraz sposoby upamiętniania, szczególnie na Śląsku.

 

Kultura w opałach – burzliwe czasy powojenne

o_kulturzeRozmowy o kulturze. Cykl spotkań dla seniorów i nie tylko.

7 listopada 2018 r., godz. 17.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5


Spotkanie poświęcone będzie przełomowi obyczajowemu w powojennej kulturze zachodniej. Słuchacze poznają wiele faktów związanych z powstaniem ruchów społecznych, zwłaszcza w okresie lat 60. ubiegłego stulecia. Zdarzenia, o których będzie mowa, zostaną poddane pod dyskusję pod kątem ich wpływu na czasy obecne. Wstęp wolny.

Więcej…
 

Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich – wystawa grafik, projektów i rzeźb

szlakWernisaż i premiera publikacji: 9 listopada 2018 r., godz. 18.00. Wstęp wolny.

9 listopada – 3 grudnia 2018 r.
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5


Wystawa jest podsumowaniem projektu dotyczącego opracowania i realizacji folderu - Przewodnika po szlaku plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich.

Więcej…
 

"Propaganda komunistyczna w Polsce okresu stalinowskiego" - wykład na Przystanku Historia, 31.10.2018

ipn_krakowSzanowni Państwo, oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza 31 października 2018 r. o godz. 18.00 na wykład pt. „Propaganda komunistyczna w Polsce okresu stalinowskiego”. Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8.

Więcej…
 

5 Akcja Sprzątania Dłubni

czysta_dlubnia5

 

Profilaktyka raka piersi – wykład

profilaktykaW Nowohuckiej Akademii Seniora gościć będziemy realizatorów projektu pn. Zrób mammografię dla siebie i swoich bliskich! z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

29.10. godz. 15.00, Nowohucka Akademia Seniora (os. Centrum A 6a)

Projekt skoncentrowany jest na eliminowaniu najistotniejszych barier w dostępie do badań diagnostycznych oraz na zwiększeniu świadomości zdrowotnej mieszkańców Małopolski poprzez szeroko zakrojone działania edukacyjne. Podczas spotkania informacyjno-edukacyjnego zaprezentowane zostaną wykład i film Profilaktyka raka piersi. Organizatorzy zaplanowali także dyskusję, konkurs wiedzy z nagrodami oraz drobny poczęstunek.

Wstęp wolny.

 

Klub Rodziców w ARTzonie / listopad 2018

klub_artzonaZapraszamy na spotkania w Klubie Rodziców w ARTzonie. Tutaj rodzice mogą wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystając z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawiązywaniu bliskiej relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem, wspólnego spędzania czasu poprzez działanie Klubu Rodziców w ARTzonie chcemy wzmocnić i pomóc w budowaniu więzi rodzinnych.

Więcej…
 

MOC LISTOPADOWA. Festiwal kobiet

mocARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida oraz Babki z Nowej Huty zapraszają na pierwszą edycję festiwalu stworzonego z myślą o kobietach pod hasłem MOC LISTOPADOWA. W ramach festiwalu odbędą się bezpłatne spotkania, warsztaty i wydarzenia. Wsparcie finansowe Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Festiwal MOC LISTOPADOWA to „młodsza siostra” odbywającego się w ARTzonie od czterech lat festiwalu kobiet Heroina.Bohaterka.

8-30 listopada 2018 r.
ARTzona OKN, os. Górali 4

Więcej…
 

Wyspiański Bliżej. Warsztaty witrażu inspirowane twórczością Wyspiańskiego

witraz2Warsztaty projektowania witraży z kartonu i papieru, inspirowanych motywami z twórczości plastycznej Wyspiańskiego. Spotkanie przybliży uczestnikom sylwetkę samego artysty, jego dzieła z zakresu witrażownictwa oraz techniki wykonywania witraży. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

10 listopada 2018 r., godz. 14.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Więcej…
 

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”

piosenka_niezlomnaZachęcamy do udziału w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Do konkursu zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także wszystkich chętnych, którzy pragną wziąć udział w tym wydarzeniu. Eliminacje wojewódzkie będą odbywały się na terenie całej Polski oraz w kilku lokalizacjach na terenie Europy. Dane kontaktowe do koordynatorów (adresy mailowe oraz telefony), a także terminy zgłoszeń dla poszczególnych województw/regionów, znajdują się pod adresem www.piosenkaniezlomna.pl oraz na stronach internetowych partnerów Festiwalu.

Przesłuchania finałowe będą miały miejsce w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 1 w dniach 16-18 listopada. Zwieńczeniem Festiwalu będzie uroczysty koncert galowy połączony z wręczeniem nagród, który odbędzie się 18 listopada o godzinie 18.00.

Więcej…
 

Zabawy podwórkowe ze szkolnych lat

karinoKlub Karino zaprasza na zajęcia, które pozwolą młodym pokoleniom na nowo odkryć gry i zabawy podwórkowe, popularne kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu, gdy "wychodzenie na podwórko" było podstawową formą spędzania czasu po szkole, a kontakty z rówieśnikami nie odbywały się przy pomocy sieci internetowej i urządzeń mobilnych.

Więcej…
 


Strona 10 z 182


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)