Dzielnica XVIII

Komunikat IPN ws. prac poszukiwawczych na dawnym dziedzińcu WUBP w Krakowie – Kraków, 9 października 2017 r.

9 października 2017 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło prace poszukiwawcze na dawnym dziedzińcu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Placu Inwalidów w Krakowie.

Prace ziemne poprzedziły wykonane na początku 2017 r. badania georadarowe, mające na celu wykazanie czy na użytkowanej w latach 1945–1956 przez UB przestrzeni dziedzińca znajdują się anomalie geologiczne mogące świadczyć o miejscach tajnych pochówków ofiar terroru komunistycznego.

Więcej…
 

Niedziela – czas na rower

rower2Wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy czują się niepewnie na rowerze, a chcieliby spróbować takiej formy podróży, zapraszamy po raz kolejny na edukacyjną wycieczkę rowerową. Już w najbliższą niedzielę, 15 października, będziemy się wspólnie uczyć, jak bezpiecznie i przyjemnie podróżować na rowerze w Krakowie. Wycieczkę, która będzie trwać ok. 2 godzin, rozpoczynamy o godz. 11.00 na Rynku Podgórskim. Poprowadzą ją członkowie Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

Więcej…
 

Metalowe (pra)historie – wykład

kraina_mnichowWykład o odkryciach archeologicznych na terenach Nowej Huty w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: dr hab. Jacek Górski (Muzeum Archeologiczne w Krakowie). Wstęp wolny.

10 października 2017 r., godz. 18.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

Dopiero 5,5 tysiąca lat temu ówcześni mieszkańcy Nowej Huty – archeologicznego Eldorado – weszli w posiadanie metalu. Importowane przedmioty prestiżowe z miedzi odnaleziono w grobach w Wyciążu i Cle. Młodszy o ponad tysiąc lat grób mężczyzny z Mogiły zawierał nawet złote kółeczka. Metalu nie znali łowcy, którzy ponad 20 tysięcy lat temu upolowali w Nowej Hucie mamuta, ani pierwsi rolnicy kolonizujący tereny nad Dłubnią 7,5 tysiąca lat temu. Dopiero po roku 1500 p.n.e. przedmioty metalowe stały się powszechne nad Wisłą i Dłubnią. Były wykonane z brązu – stopu miedzi i cyny. Część z nich wykonali metalurdzy z Nowej Huty. Wielki przełom technologiczny zawdzięczamy Celtom (od III w. p.n.e.) – innowacyjnemu ludowi, który upowszechnił żelazo. Kowale z tego czasu wytwarzali wiele przedmiotów codziennego użytku (np. sierpy, półkoski, siekiery itp.). Ostatni akt opowieści to powstanie w 1469 r. huty miedzi, której właścicielem był Jan Turzo.

Więcej…
 

Dawnej pieśni czar. Pieśni i Arie.

piesni_czarSerdecznie zapraszamy do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na koncert artystów promujących muzykę operetkową i musicalową.

9 października 2017 r., godz. 18.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

Wykonawcy: Wiktoria Bisztyga – sopran, Lidia puchacz – mezzosopran, Michał patyk – tenor, Paweł Pierzchała – fortepian.

W programie koncertu pt. „Dawnej pieśni czar” znajdą się arie i pieśni wybitnych kompozytorów. Zabrzmią m.in.: znana pieśń Fryderyka Chopina „Życzenie” rozsławiona przez znakomitą artystkę Teresę Żylis-Gara, urokliwa „Polna różyczka” Stanisława Moniuszki, arie operowe „O Mio babbino caro” Giacomo Pucciniego, „Voi che sapete” Wolfganga Amadeusza Mozarta , czy „Barcarolla” Jacquesa Offenbacha, którą artystka wykona z Lidią Puchacz - znakomite utwory światowych mistrzów, wymagające dużego kunsztu wokalnego. Czardasz „Kiedy skrzypki grają” z operetki Franza Lehara „Cygańska miłość” i walc „Przetańczyć całą noc” z operetki „My fair Lady” zachwycają rytmem i melodyjnością, artystka zaśpiewa również swoją ulubioną wersję „Ave Maria” włoskiego kompozytora Giulio Cacciniego. W części końcowej zabrzmi popularny na cały świat romans cygański „Oczi czornyje”. Będzie też niespodzianka muzyczna - duet z młodym artystą Michałem Patykiem. Całość muzycznie oprawi znakomity pianista i kompozytor „Piwnicy pod Baranami” - Paweł Pierzchała.

Więcej…
 

BLACKPRINT / Koncert

blackprintZapraszamy na koncert duetu BLACKPRINT w składzie: Marcin Miśkiewicz (gitara) i Kuba Furmich (wokal).

14 października 2017 r., godz. 19.00, C-2 Południe Cafe, os. Górali 5, Kraków.

Czy do rockowych koncertów potrzeba wielu instrumentów, sekcji rytmicznej, ścian wzmacniaczy ustawionych za plecami pięcioosobowego składu?

Takie przemyślenie pewnego dnia naszło Marcina - gitarzysty który muzykuje na wszystkim co posiada struny. Odpowiedź na to pytanie przyniósł Kuba - wokalista, który głosem mógłby burzyć ściany. I tak powstał Blackprint.

Duet istnieje od 2016 roku, grając covery polskich i zagranicznych wykonawców, we własnych aranżacjach. Czynnie koncertuje po krakowskich lokalach, dzieląc się energią płynącą z rockowych utworów!

Blackprint udowadnia, że gitara akustyczna i wokal wystarczą, by rozkręcić rock&roll'ową imprezę!

Więcej…
 

Pejzaż miejski / Wystawa malarstwa Wioletty Jaskólskiej

jaskolskaGaleria Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na wystawę malarstwa Wioletty Jaskólskiej zatytułowanej „ Pejzaż miejski”. Wystawa można oglądać od 19 października do 20 listopada 2017 r. w Galerii OKN. Wstęp wolny.

19 października – 20 listopada 2017 r., Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

Wioletta Jaskólska urodziła się 27.02.1969 r. w Lidzbarku Warmińskim. Studia na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie, później studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Pracuje w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku profesora w Instytucie Sztuk Pięknych. Doktorat w zakresie sztuk pięknych w dyscyplinie malarstwo w 2003 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Habilitacja na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 roku. Od 1997 należy do ZPAP w Olsztynie.

Więcej…
 

Spotkania Klubu dyskusyjnego 60+

aotw13 października w godz. 17:00 -19:30 w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) odbędzie się drugie spotkanie Klubu Dyskusyjnego 60+, do udziału w którym serdecznie zaprasza Fundacja Stańczyka realizująca projekt Akademia Obywateli Trzeciego Wieku. Temat spotkania: "Sukcesy aktywistów społecznych – jak do tego doszło?"

Podczas spotkania swoim doświadczeniem podzieli się pani Anna Piotrowska, seniorka z Borku Fałęckiego. Wraz z sąsiadami doprowadzila do obrony przed zabudowy i dołączenia do parku Solvay działek w swojej okolicy. To nie jedyny jej sukces. Udało się jej również m.in. przenieść przystanek MPK i zmienić nazwę ulicy. Teraz planuje zrealizować pomysł o parku z grami dla seniorów.

Spotkanie to jest drugim z pięciu spotkań Klubu Dyskusyjnego, które odbędą się do listopada w Klubie Jędruś. W każdym z nich będą uczestniczyli goście specjalni, którzy wprowadzą uczestników w temat i będą wzbogacali wspólną dyskusję swoją wiedzą. W trakcie każdego spotkania uczestnicy otrzymają poczęstunek.

Więcej…
 

"Przystanek Historia" w Krakowie zaprasza spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ps. "Grot" - Kraków, 11 października 2017

dziedzictwoOddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na spotkanie spotkanie W hołdzie Armii Krajowej. Dziedzictwo. Tym razem gośćmi Klubu będą Jan Polkowski – pisarz, poeta, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej oraz prof. Andrzej Kunert – historyk, współzałożyciel Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej. Zapraszamy na wykład, który odbędzie się 11 października o godz. 17.00 w "Przystanku Historia" przy ul. Dunajewskiego 8.

Organizatorzy:
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego ps. Grot w Krakowie
Stowarzyszenie NZS 1980

Więcej…
 

Raport zrównoważonego rozwoju ArcelorMittal Poland 2016

mittalSzanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z Raportem zrównoważonego rozwoju ArcelorMittal Poland za rok 2016. Raport szczegółowo wyjaśnia zagadnienia związane z polityką firmy m.in. w zakresie inwestycji, ochrony środowiska, zatrudnienia czy choćby wsparcia udzielanego społecznościom lokalnym.

Cały raport dostępny jest pod poniższym linkiem:
Nasza stal buduje Twój świat - Raport zrównoważonego rozwoju ArcelorMittal Poland 2016

 

Ogólnopolskie Wietrzenie Szaf z Szafa.pl – Kraków

szafingMasz za dużo ciuchów i nie mieszczą się w Twojej szafie? Wymień je lub sprzedaj podczas SZAFINGU - Ogólnopolskiej Akcji Wietrzenia Szaf z Szafa.pl i Ośrodek Kultury Norwida i skompletuj jesienną garderobę!

14 października 2017 r., godz. 11.00-14.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

W kilku miastach w Polsce spotkamy się w sobotę 14 października, by wspólnie wymieniać się, kupować i sprzedawać! :) W Krakowie spotykamy się w Ośrodku Kultury Norwida ♥

Więcej…
 

Kraina mnichów, możnowładców i artystów – wykład

kraina_mnichowWykład o nieoczywistych historiach terenów Nowej Huty w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: Maciej Miezian (Oddział Dzieje Nowej Huty MHK). Wstęp wolny.

17 października 2017 r., godz. 18.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

Maciej Miezian – historyk sztuki, publicysta związany z Nową Hutą. Autor przewodnika Nowa Huta – socjalistyczna w formie, fascynująca w treści, który był pierwszą tak szeroką prezentacją dzielnicy.

Więcej…
 


Strona 10 z 116


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)