Otwórz Uszy. Tu i Teraz. #2 Luciano Berio

berioWykład muzyczny wraz z prezentacją utworów. Wykonawcy: Barbara Mglej (skrzypce), Gabriela Biel (altówka), Paulina Woś (skrzypce), Jakub Gucik (wiolonczela), Wiktor Krzak (fagot) – Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble.

Zapraszamy do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na pierwsze spotkanie w ramach cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz”, poświęcone twórczości Luciano Berio.

14 grudnia 2017 r., godz. 18.00,
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5.


Wbrew powszechnym stereotypom sztuka współczesna nie musi być niezrozumiała. Wręcz przeciwnie, działalność twórców XX wieku potrafi w bezpośredni sposób przemawiać do odbiorcy, ponieważ jest tworzona w czasach, które o wiele łatwiej nam sobie wyobrazić.

Wykonawcy krakowskiego zespołu Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble rozpoczynają nowatorski projekt, celem którego jest prezentacja twórczości wybitnych kompozytorów XX wieku osobom niezwiązanym ze środowiskiem muzycznym. Comiesięczne spotkania łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy brali udział w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt) z przystępną formą prezentacji, która sprawia, że wydawać by się mogło niezrozumiała twórczość nagle zaczyna do nas przemawiać „ludzkim głosem”.

Choć wybór najważniejszych twórców XX wieku nie jest łatwym zadaniem członkowie zespołu zdecydowali się na nazwiska, które wydają się być najbardziej kluczowe dla odbiorców chcących by bliżej muzyki tworzonej w naszych czasach. Wśród nich znalazł się George Crumb, twórca utworów “kosmicznych” inspirowanych kulturą Wschodu, ale brzmieniowo niezwykle atrakcyjnych. Kontakt z nimi może stać się inspiracją do otwarcia się na inne brzmienie, słuchania szerzej. Kolejną wybraną przez nas postacią jest Luciano Berio, pasjonat melodii. Jeśli tylko wskazać jej końce może ona każdego zaprowadzić w fascynujące rejony sztuki muzycznej. Helmut Lachenmann udowadnia z kolei, że każdy instrument może zaskoczyć i zabrzmieć jak coś zupełnie innego. To swoiste studium możliwości instrumentów i wykonawców. Na koniec minimalizm, którego wybrzmienie spotykamy na codzień w muzyce rozrywkowej. My jednak zachęcimy do zajrzenia głębiej, do źródeł tej natchnionej muzyki. Pojawi się folklor, zarówno polski jak i afrykański czy japoński.

Każde spotkanie bedzie trwało ok. 60 minut i bedzie angażować od trzech do pięciu wykonawców zespołu. Punktem wyjścia zawsze jest muzyka, wykonane zostają utwory lub fragmenty utworów idiomatycznych dla danego twórcy czy kierunku. Ponadto wykonawcy postarają się przybliżyć zainteresowanym muzyczne style i sensy słowem, zachęcając do dyskusji.

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocna współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Celem Spółdzielni jest wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i różnych kultur muzycznych. Ponadto zwracamy szczególna uwagę na wykonanie takiej muzyki w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom jak i słuchaczom.

Spotkanie odbędzie się 14 grudnia 2017 r., o godz. 18.00, w sali kameralnej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

*W obecnej formie projekt „Tu i teraz. Czy muzyka współczesna może zachwycić” organizowany jest pro bono, tzn. muzycy oraz organizatorzy nie pobierają wynagrodzenia za przygotowanie oraz realizację omawianych spotkań.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid