Simple live – dokument w Sfinksie: "Nie jestem twoim murzynem"

simple_live„Nie jestem twoim murzynem” (90 minut) reż. Raoul Peck, dokument, USA/Francja 2016.

22 stycznia 2018 r., godz. 19.00
Kino Studyjne Sfinks OKN, os. Górali 5
Wstęp wolny.


Raoul Peck w "Nie jestem twoim murzynem" opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA.

Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści.

Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.

Film był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017.

„Jest to koronkowa robota. Realizacja zajęła w sumie 10 lat i to się w tym filmie czuje. W tym ekranowym eseju, odważonym po aptekarsku w mikrogramach, Peck miesza narrację Jamesa Baldwina czytaną przez Samuela L. Jacksona z materiałami archiwalnymi i fragmentami wypowiedzi samego bohatera. Wszystko to jest splecione w fakturę tak gładką i wytrzymałą zarazem, że 95 minut projekcji dźwiga kilkutonowy temat amerykańskiego rasizmu bez jednego przetarcia.”

Michał Oleszczyk, krytyk filmowy

Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
Tel. 12 644 27 65
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.kinosfinks.pl
www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS