Wydarzenia

Budżet Obywatelski Miasta Krakowa 2018 / #bokrakow

bo_2018Zgłoś projekty do V edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa i decyduj, co będzie zrobione w Twoim mieście!

Zgłaszanie projektów możliwe jest w dniach 1-31 marca 2018.

Nie musisz być zameldowany w Krakowie - wystarczy, że ukończyłeś 16 lat!

Więcej szczegółów na stronie internetowej www.budzet.krakow.pl

 

Integral Futsal Cup 2018

integra_2018Po raz siódmy, 14 lutego, w Nowej Hucie odbył się Zimowy Integracyjny Turniej Piłki Halowej „Integra Futsal Cup 2018”. W organizacji Turnieju Warsztatowi Terapii Zajęciowej TPD z ul. Truskawkowej pomogła Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 z osiedla Handlowe 4.

W spotkaniu rywalizowało siedem drużyn z palcówek, zajmujących się rehabilitacją dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną lub zaburzeniami psychicznymi.

Więcej…
 

Nowa grupa dla 12-15 latków licencjonowanego Klubu Zapaśniczego Gladiator Kraków

Szanowni Państwo, informujemy, że w licencjonowanym Klubie Zapaśniczym Gladiator Kraków powstała nowa grupa dedykowana dla 12-15 latków - styl wolny z elementami gimnastyki ogólnorozwojowo-korekcyjnej oraz samoobrony.

Wszelkie informacje i zapisy - telefon: 502439005.

Zajęcia bezpłatne dla dzieci (od 12 lat) po około 75-90 minut: centrum Nowej Huty (przy Placu Centralnym, Os. Na Skarpie - w Szkole Podstawowej nr 80), bardzo dobry dojazd.

Nabór chętnych chłopców - od 12 lat. Wstępnie wystarczy chęć i minimalna sprawność ogólna, oraz zdatny stan zdrowia (fizycznego i psychicznego). Nie nosimy na treningach specjalistycznych ubiorów sportowych (czyli strój "taki jak na WF").

Zapraszamy szczególnie jako na zajęcia ogólnorozwojowe / usprawniające. Dla tych, którzy wykażą predyspozycje do szkolenia wyczynowego - także możliwe uczestnictwo w zajęciach wyczynowych w naszym klubie (nasi zawodnicy zdobywają medale mistrzostw/pucharów Polski i Europy).

 

IV Festiwal Wolnej i Niezawisłej Kraków, Kielce, Żabno, Lusławice, Dąbrowa Tarnowska, Wola Rzędzińska 25 lutego – 11 marca 2018

IV_FWiNOddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart zapraszają na wydarzenia kulturalne ,w ramach IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej, organizowanego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bezpłatne wejściówki na dwa Koncerty Galowe do odebrania w kasie Filharmonii Krakowskiej od 20 lutego.

Od 25 lutego do 11 marca 2018 r. przewidziano 13 koncertów patriotycznych oraz edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Festiwal zawita w tym roku do Krakowa, Kielc, Żabna, Lusławic, Dąbrowy Tarnowskiej i Woli Rzędzińskiej.

Więcej…
 

Zaproszenie na debatę: "Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów?" - 27 lutego w Pałacu Krzysztofory

krakowskie_kolokwium5 sierpnia 1772 r. Rosja, Prusy i Austria podpisały w Petersburgu traktat dotyczący podziału ziem Rzeczypospolitej. Nastąpił I rozbiór. Pierwsza próba zaboru ziem Rzeczypospolitej Polski i Litwy miała jednak miejsce znacznie wcześniej – w okresie potopu szwedzkiego. W 1656 r. w Radnot podpisany został traktat, na mocy którego miał się dokonać podział państwa polsko-litewskiego. Układ ten zawarły Szwecja, Brandenburgia, Siedmiogród, Kozacy oraz książę Bogusław Radziwiłł.

W dyskusji o przyczynach rozbiorów nierozstrzygnięte pozostaje wciąż pytanie o to, czy w procesie upadku państwa polskiego większą rolę odegrały czynniki zewnętrzne, czy wewnętrzne. W polskiej historiografii spory trwają również wokół tezy, według której Polska miała szansę zachować formalną niepodległość, gdyby jej przedstawiciele nie podejmowali prób reformowania państwa i odzyskiwania pełnej suwerenności.

Czy rację ma prof. Norman Davies, pisząc: „Rzeczpospolita została unicestwiona nie z powodu anarchii wewnętrznej, została unicestwiona dlatego, że wielokrotnie próbowała się reformować”?
Czy rację mają historycy uważający, że dla słabej i podzielonej w XVIII w. Rzeczypospolitej jedynym zabezpieczeniem przed rozbiorami było trwanie jako protektorat Rosji?
Czy konfederacja barska, a następnie reformy Sejmu Wielkiego przyśpieszyły upadek Rzeczypospolitej?
A może gdyby nie doszło do wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r., a następnie insurekcji kościuszkowskiej Polska miałaby szansę na ocalenie niepodległości?

Więcej…
 

Walentynki z miłości do drugiego Człowieka

walentynki_nh

 


Strona 1 z 340